STANOWISKO ZUS

Z 5 LIPCA 2012 R.

W SPRAWIE SKŁADEK NA FUNDUSZ GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

 

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.), zobowiązanym do opłacania składek na FGŚP jest przedsiębiorca, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. Składki te przedsiębiorca opłaca za pracownika w rozumieniu art. 10 ustawy, z wyłączeniem małżonka przedsiębiorcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposobionych, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, status przedsiębiorcy przysługuje wspólnikom – wobec których istnieje możliwość ogłoszenia upadłości – a nie spółce. Jeżeli spółka ta zatrudnia pracowników zobowiązana jest pełnić funkcje płatnika składek za zatrudniane osoby. Biorąc pod uwagę to, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a pracodawcą de facto jest każdy ze wspólników za zatrudnione w spółce osoby, należy uznać, że za pracowników zatrudnionych w spółce cywilnej występuje obowiązek opłacania składek na FGŚP.

Obowiązek taki jest wyłączony natomiast wobec pracownika spółki cywilnej, który pozostaje w więzach pokrewieństwa, o których mowa w art. 10 ustawy, z jednym ze wspólników tej spółki, gdyż w takim przypadku uzasadnionym jest, że badanie pokrewieństwa wyłączającego obowiązek opłacania tych składek, gdy pracodawcą jest spółka cywilna, powinno odnosić się do wspólników spółki.

 

Radosław Milczarski

Biuro Prasowe

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych